אבל טיסה היא לא אקולוגית

כבר כמה פעמים ששאלו אותי: “אקוטוריזם? איך תיירות יכולה להיות אקולוגית? לטוס זה לא ממש ידידותי לסביבה…”

זה נכון. טיסה היא לא ידידותית לסביבה. כך גם ייצור טלפונים חכמים, קניית תפוחים טעימים בזול שמיוצרים בצפון מערב ארה”ב, וכן עוד הרבה מוצרים, שירותים ופעולות אחרות.

אני שמח שאנשים חושבים על הבעיה הזו. לרוב אלו שחושבים על כך טסים לא מעט ולכן מודעים לבעיה.

אז קודם כל, אפשר לומר שהתיירות הכי ידידותית לסביבה היא תיירות ספה, או תיירות באינטרנט ובטלוויזיה. כלומר… לצפות בסרטים, לקרוא כתבות, לראות תמונות ממקומות רחוקים, בלי לזוז מהבית.

אבל תיירות שכוללת טיסות היא תופעה רחבה וחשובה. אני לוקח את הטיסות כדבר נתון, כחלק מהעולם המודרני והגלובלי. תעשו בדיקה קצרה סביבכם: שאלו 10 אנשים האם הם טסו לחו”ל בשנתיים האחרונות, תגלו שאתם לא היחידים שטסים. זו תופעה שפשוט קיימת.

בשנת 2013 היו 1.087 מיליארד תיירים בינ”ל (ובצורה ויזואלית יותר: 1,087,000,000 תיירים בינ”ל), ומספר התיירים בעולם רק עולה ועולה, התיירות העולמית רק גדלה וגדלה.

אז נשאלת שאלה, איזו סוג של תיירות אותם תיירים (ואנחנו ביניהם) צורכים. האם זו תיירות מין בתאילנד? או אולי תיירות ציד בנמיביה שבדרום מערב אפריקה?

כאן נכנסת התיירות האקולוגית: לקחת חופשה של שבוע ונסעתם לרומא. לא היית רוצה לצאת ליום-יומיים מהעיר ולבקר באזורים כפריים? נסעת עם החברים או חברות לתאילנד. לא הייתם מעדיפים לבקר באטרקציה שאתם יודעים שהביקור יעזור לשמר את הסביבה הטבעית ויעזור לרווחת התושבים המקומיים ללא ניצול?

מעבר לכך, לתיירות אקולוגית יש גם השפעות עקיפות חיוביות על הסביבה כמו הפחתת/ספיגת הפחמן הדו חמצני באוויר, בעיקר בעזרה של מניעת ביעור יערות.

לתיירות האקולוגית יש תפקיד חשוב בשימור מגוון הביולוגי בעולם כמו אוכלוסיית הפילים בלאוס. זאת לצד פיתוח כלכלי של אזוריים כפריים, בעיקר במדינות מתפתחות, שלרוב מגיעים אליהם פחות משאבים.

התיירים האקולוגים יכולים גם לקחת חלק בתוכניות חישוב פליטת הפחמן שלהם במסע, ובכך להקטין את הנזק שבכל זאת נגרם.

אז, אם לוקחים את הטיסות כדבר נתון בעולם הגלובלי, תיירות אקולוגית באמת יכולה לתרום לשמירה על הסביבה ולשיפור חיי התושבים המקומיים.
עכשיו נשארת השאלה – מה אתם תעשו בפעם הבאה שתטסו למדינה אחרת..?

Leave a Reply