מהי תיירות אקולוגית?

“אוקיי, שמעתי וקראתי איפשהו על תיירות אקולוגית, אבל… מהי תיירות אקולוגית בדיוק?”

התיירות האקולוגית פועלת על עקרונות של תיירות בת קיימא: שימור הטבע, שיפור סוציו-אקונומי של המקומיים ורווח כלכלי.

אבל באקוטוריזם מתחייב שתהיה תרומה אקטיבית לשימור של הטבע והמסורת התרבותית תוך שיתוף פעולה עם המקומיים בתכנון, פיתוח ותפעול. האקוטוריזם מתאים יותר לתיירים בודדים או קבוצות קטנות מאשר לקבוצות גדולות, מה שמציב את התיירים במגע ישיר עם הטבע וגם עם הקהילה המארחת.

עדיין יש חילוקי דעות לגבי ההגדרה המדויקת לאקוטוריזם, אבל

אפשר להשתמש בהגדרה של האגודה הבינ”ל לאקוטוריזם (TIES, The International Ecotourism Society):
“מסע אחראי לאזורים טבעיים התומכים בסביבה ומשפר את רווחת התושבים המקומיים”.

כלומר, טיול ביערות הגשם אינו תיירות אקולוגית אלא אם כן הליכה זו תורמת לסביבה ולאנשים שחיים שם. מסע שייט זו תיירות אקולוגית רק אם הוא מעלה את המודעות ומשיג מימון לסייע לאזורים בהם שטים.

פרשנות רחבה של הגדרה זו מאפשרת לחברות רבות להעמיד פנים שהן מציעות תיירות כזו. אם חשובה לך תיירות אקולוגית אמתית תשאל שאלות רבות כדי להבטיח שהמסע שלך יסייע ‘לשמר ולשפר’ את המקומות שתבקר בהם.

תיירות אקולוגית יכולה להתבטא בפעילויות רבות, בין אם זו רכיבה על פיל, טיול רגלי או נסיעה באופניים. התיירות האקולוגית קשורה לטבע, מופעלת על ידי התושבים המקומיים, תורמת בצורה ישירה לשימור האזור ועונה על שאר ההגדרות שהוזכרו עד כה.ת אלא אם כן הטיול תורם לסביבה ולאנשים שחיים שם. מסע שייט זו תיירות אקולוגית רק אם הוא מעלה את המודעות ומשיג מימון לסייע להגן על הסביבה הימית או היבשתית שאליה מגיעים.

התיירות האקולוגית עושה סימביוזה בין שימור הסביבה ופיתוח כלכלי שני תחומים משלימים ולא מתחרים. השימור מוצג כשמירה על הון טבעי מקומי ושהוא בסיס לפיתוח הכלכלי. הפיתוח הכלכלי הוא מה שנוצר משימור סביבתי שמוגדר כבעל ערך כלכלי. הפיתוח יוצא מעבר לתחום הכלכלה והפוליטיקה ונכנס לתחום נוסף, תחום האקולוגיה. הרעיון שעומד מאחורי אקוטוריזם הוא שבמקום שיהיה צורך בשינוי הסביבה כדי לייצר מוצרים שווי ערך, יש צורך בשמירה על הסביבה ואי שינויה

.במדינות מתפתחות התיירות האקולוגית יכולה לתרום לפיתוח כלכלי של מדינות מתפתחות וכן לעזור לשמר את הטבע

.שם הפונציאל הגדול ביותר של התיירות האקולוגית

אבל אל דאגה. יש לה מקום גם בישראל.

Vohimana, Madagascar

 

Leave a Reply